04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    גיל הפרישה: הגיע הזמן למצוא פתרון
    פתרון לשאלת הגיל חייב לכלול התייחסות לסוגיית המקצועות השוחקים, ובחינה רצינית של אופציית הפרישה הדיפרנציאלית

יערה מן, דה מרקר


ועדת הכספים דחתה באחרונה פעם נוספת את ההחלטה על העלאת גיל הפרישה. טוב שגיל הפרישה אינו עולה באופן אוטומטי, לפני שיימצאו פתרונות טובים לנשים שייפגעו, אך הגיע הזמן להפסיק לדחות. גיל הפרישה לנשים לא יישאר לנצח 62. לכן, אסור שהמאבק הפמיניסטי יתמצה בהשגת הארכות זמן, אלא יתמקד בהשגת הסדרי פרישה טובים עבור הנשים שייפגעו מהעלאת גיל הפרישה, ועבור ציבור הפורשים והפורשות בכלל.
העלאת גיל הפרישה תיטיב עם נשים רבות ועם המשק בכללותו, אבל בלי ההתאמות הנדרשות היא תותיר מספר גדול מדי של נשים מוחלשות ללא כל הכנסה, תדון אותן לשנים נוספות של עוני, או תחייב אותן להמשיך לעבוד עד גיל מבוגר בעבודות שוחקות בשכר משפיל.
השיח הציבורי בנושא נגוע בהטעיה חריפה. אוהבים לצייר את המתנגדות כמי שרוצות לשבת בבית בגיל צעיר ולא לעבוד, אך האמת היא שלמשרד האוצר ולביטוח הלאומי, שמעוניינים בהעלאת גיל הפרישה, לא אכפת באיזה גיל נפרוש — אלא באיזה גיל יצטרכו לשלם לנו קצבת זקנה. הם רוצים לדחות את התשלום בשנתיים ולחסוך כסף, ומי שייפגעו מכך יהיו אלה שזקוקות לקצבה הזאת כמו אוויר לנשימה, ושכל שנה נוספת של דחייה — בלי שיימצא עבורן פתרון אחר — דנה אותן לעוני.
למרות זאת, יש סיבה לאופטימיות. בזכות המאבק ארוך השנים בנושא, הוועדה באוצר שדנה בסוגיה הלכה כברת דרך ארוכה. ההמלצות שלה אמנם רחוקות מלהיות מספקות, אך כוללות הישגים כמו העלאה אטית ומדורגת של גיל הפרישה והקצאת תקציבים ל...

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים