04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

הגיעו לגיל פרישה ואין מי שישלם קצבה

רחלי בינדמן, כלכליסט 
 
 
האוצר מתמהמה, והחוסכים לפנסיה בקופות הגמל נשארו בלי קצבה חודשית. אגף שוק ההון במשרד האוצר מתעכב בקבלת החלטה בנוגע לחישוב הריבית לחוסכים היוצאים לפנסיה.

לפני תשעה חודשים הכריז המפקח על הביטוח הקודם, פרופ' עודד שריג, כי נמצא עיוות באופן חישוב הקצבאות לחוסכים המצטרפים לקרנות הפנסיה החדשות. העיוות מזכה את המצטרפים בקצבה חודשית הגבוהה ב־10% מזו המגיעה להם. מאין מגיע הסכום העודף? מהחוסכים הפעילים בקרן הפנסיה שלהם, זאת משום שקרן פנסיה מבוססת על מנגנון של ערבות וסבסוד הדדיים.
שריג הסביר כי חישוב הקצבה החודשית מבוסס על הנחה כי הריבית במשק היא 4% בשנה, אך זו לא תקפה בשנים האחרונות, שבהן הריבית נושקת לאפס. שריג הבהיר כי יש להתאים את החישוב לריבית בפועל, שכן אוכלוסיית הפורשים צפויה לזנק בשנים הקרובות (ב־2013 פרשו 20 אלף איש, ב־2014 צפויים 50 אלף פורשים וב־2015 לא פחות מ־120 אלף). שריג ביקש למנוע התכווצות משמעותית של הפנסיה של החוסכים הפעילים לשם סבסוד הקצבאות של אלה שכבר פרשו.
אלא שמינוי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר במקום שריג והביקורת הציבורית על המהלך הצפוי הובילו להתמהמהות של תשעה חודשים ביישומו. כמו כן נרשם עיכוב עקב בחינת חלופות קיצוניות פחות מקיצוץ צפוי של 10%, וייתכן שאף יותר, בקצבאות הפנסיונרים. בינתיים מי שנפגעים הם החוסכים בגמל.

משיכה רק כקצבה

ב־2008 הפכה קופת הגמל למוצר חיסכון קצבתי, והכספים הנצברים בה ניתנים למשיכה רק כקצבה חודשית. זאת לעומת הכספים שנצברו עד 2008, שניתנים למשיכה הונית חד־פעמית. לפיכך על החוסכים לקחת את הסכום שנצבר עבורם בקופת הגמל מאז 2008, לפנות לקרנות הפנסיה ולבקש מהן להפקיד אצלן את החיסכון בתמורה לקצבה חודשית עד סוף חייהם שתיגזר מהסכום שצברו. עבור חלק מהחוסכים נצברו מאז 2008 100 אלף שקל ויותר, שנמנע מהם למשוך כסכום חד־פעמי.

מול שוקת שבורה

חוסכים שבשנת 2008 היו קרובים לגיל פרישה, המשיכו לחסוך בקופות גמל עד 2013 ואז עמדו בפני יציאה לפנסיה — מצאו עצמם מול שוקת שבורה. ל"כלכליסט" נודע כי עמיתי גמל כאלה שפנו לקרנות הפנסיה הגדולות, מבטחים של מנורה ומקפת של מגדל, נתקלו בסירוב לקבל את החיסכון שלהם ולהעניק להם קצבה באופן מיידי. קרנות הפנסיה הסכימו לקבל את הכספים בתנאי שהם ישכבו אצלן במשך שלוש שנים (בתמורה לדמי ניהול) ורק לאחר מכן יתחילו לשלם מהם קצבה.
קרנות הפנסיה הסבירו כי קבלת הכספים הללו תפגע בחוסכים הפעילים שלהם נוכח חישוב הריבית הנהוג. הן ביקשו למנוע מצב שבו החוסכים בקופות הגמל יקבלו קצבה גבוהה מזו המגיעה להם על חשבון החוסכים הפעילים שלהן.....
 
לחץ כאן לקריאת הכתבה באתר כלכליסט


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים