04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    בגלל הנשים - הביטוח הלאומי יפשוט רגל 16
שנים מוקדם מדי
    מדוע מגיע לנשים לפרוש בגיל 62, אם זה מגדיל את גירעון הביטוח הלאומי בעשרות מיליארדי שקלים, ומסכן את קיומו של המנגנון העיקרי של מדינת הרווחה? ■ הגיע הזמן שגם בישראל ייערך דיון על גיל הפרישה לנשים - ועל תג המחיר שלו

מירב ארלוזורוב, דה מרקר


 בישראל ישנה תפישה עממית הפוכה, שלפיה את הוצאות הממשלה יש להגדיל ככל שאפשר. האחריות כלפי גודלה של ההוצאה, והשאלה אם יש צידוק לשלם את המחיר הכרוך בגידול הוצאה — העלאת מסים או הגדלת הגירעון — זרים לאוזן הישראלית הממוצעת, ובעיקר זרים לאוזן של חברת הכנסת הממוצעת. השימוש כאן הוא בלשון נקבה, מפני שחברות הכנסת שלי יחימוביץ', זהבה גלאון ואורלי לוי אבוקסיס הן שמובילות כיום את הקו חסר האחריות וחסר האכפתיות לגבי גודלה של ההוצאה הממשלתית, כאילו כולנו חיים "על חשבון הברון".

רק שהברון במקרה זה הוא אזרחי ישראל, והצ'ק שחברות הכנסת חסרות האחריות מגישות למשלם המסים הישראלי עלול להגיע לעשרות מיליארדי שקלים בשנה. זוהי, ככל הנראה, העלות של הסירוב העקשני של חברות הכנסת להסכים להעלאת גיל הפרישה של הנשים.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פירסם השבוע את הדו"חות הכספיים של הממשלה, הכוללים הפניה לדו"ח האקטוארי של הביטוח הלאומי. הדו"ח האקטוארי מתפרסם מאז 2010, אך איכשהו רק עכשיו הוא הצליח לתפוס כותרות.

על פי הדו"ח, במצב הנוכחי, התשלומים של הביטוח הלאומי יעלו על ההכנסות (תקבולים) שלו כבר ב–2026. מאותה שנה, קרן ההון של הביטוח הלאומי צפויה להתחיל להישחק, וב–2045 היא תתרוקן סופית. החל ב–2045, אם לא ייעשה תיקון, לביטוח הלאומי לא יהיה איך לשלם קצבאות לאזרחי ישראל. זה יקרה, אגב, אף שאוצר המדינה עתיד להגדיל את התמיכה שלו בתקציב הביטוח הלאומי באופן דרמטי: היקף העברות השנתי מהתקציב צפוי לזנק מכ–23 מיליארד שקל כיום לכ–44 מיליארד שקל ב–2045. כלומר, העברות האוצר יוכפלו — ובכל זאת קופת הביטוח הלאומי צפויה להתרוקן.
באיזו שנה תתרוקן קרן הביטוח הלאומי לפי גילי פרישה של נשים

חיסכון של מאות מיליארדי שקלים

במונחים אקטואריים, 2045 נמצאת כבר מעבר לפינה....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים