04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
     האוצר מעדכן את רשת הביטחון לפנסיונרים
    טיוטה מעודכנת של משרד האוצר משפרת במקצת את מצבם של החוסכים הצעירים, הסבסוד הצולב של הצעירים את המבוגרים ייפסק

רחלי בינדמן, כלכליסטהאוצר קידם בצעד נוסף את הרפורמה שנועדה לפתור את הפסדי קרנות הפנסיה, להגדיל את רשת הביטחון לחוסכים המבוגרים ולצמצם את הפגיעה בצעירים. בסוף השבוע שלחה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר למנהלי הפנסיה טיוטה מעודכנת לרפורמה שאמורה לשנות את הקצאת אגרות החוב הממשלתיות עם ריבית מובטחת — אפיק השקעה המשמש כרשת ביטחון לחוסכים. במסגרת הרפורמה 3 מיליארד השקלים שמקצה המדינה לאג"ח יחולקו באופן שיבטיח קודם כי 60% מחסכונותיהם של חוסכים מעל גיל 67 יושקעו באג"ח המיועדות.
טיוטה מעודכנת הועברה להערות חברות הפנסיה, שיידרשו להשיב לה בתוך עשרה ימים. השינוי העיקרי בטיוטה העדכנית הוא דחייה של הבטחת רשת ביטחון נוספת לחוסכים בגילים 50–66, שתידחה בשבע שנים. בפיקוח מקווים לצאת לדרך עם הרפורמה כבר בתחילת שנה הבאה....
מהי רשת הביטחון לפנסיה ומי זכאי לה?

 

המדינה מנפיקה אג"ח המיועדות רק לקרנות הפנסיה, ומבטיחות ריבית שנתית של 4.86% בתוספת הצמדה למדד המחירים לצרכן. תשואה זו נחשבת טובה בשל הריבית האפסית השוררת בשוק.

הזכאים הם החוסכים במסגרת קרנות הפנסיה (ולא בביטוחי מנהלים או בקופות גמל). כיום 30% מתיקי החיסכון מושקעים באג"ח מיועדות, ללא קשר לגיל. כלומר, המדינה מגנה על 30% מהכסף שנמצא בחיסכון. יתרת התיק — 70% — מושקעת בשוק ההון, ולכן היא חשופה לסכנותיו.
 
מהי הבעיה שהרפורמה אמורה לפתור?
כיום מחושבת קצבת הפנסיה לה יהיו זכאים הפורשים בהנחה כי בעת הפרישה החיסכון, שממנו משולמת מידי חודש קצבה חודשית, יהנה מתשואה של 4% בשנה. אלא, שבשל הריבית האפסית במשק בשנים האחרונות, לא ניתן לייצר תשואה כזו, כך שהקצבה המחושבת לפנסיונרים גבוהה מזו שהם אמורים לקבל בפועל בכ־10%. הסכום העודף מגיע מהחוסכים הפעילים וגורע מהחיסכון שלהם.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים