04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    חקיקה תבטיח לקרנות הפנסיה הוותיקות
כרית ביטחון לשינויי ריבית
    החקיקה מקבעת את ההבנות שהושגו בין האוצר לקרנות שבהסדר והקרנות המאוזנות, כשהמדינה מתחייבת לכיסוי גירעונות ומניעת פגיעה בזכויות העמיתים

רון שטיין, גלובס


אחרי עיכוב של שנים, הכנסת מחוקקת את מצבור ההבטחות שנתן האוצר לקרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר לשינויים זמניים בריבית חסרת הסיכון, תוך שגם קרנות הפנסיה הוותיקות המאוזנות יוכלו להיכנס למעטפת ההגנה החדשה. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק הממשלתית המעניקה כרית ביטחון להגנה משינויים זמניים בריבית חסרת הסיכון.
משמעות הצעת החוק, המקבעת את המלצות ועדת ברנע בראשות פרופ' אמיר ברנע, היא התחייבות של המדינה לכיסוי גירעונות ומניעת פגיעה בזכויות העמיתים כתוצאה משינויים זמניים בגובה הריבית.
לתנודות בריבית חסרת הסיכון, שבה משתמשים בקרנות הפנסיה לחישוב האיזון האקטוארי שלהן משמעות רבה. לצורך חישוב הפער בין הנכסים להתחייבויות של הקרן עושים בקרן היוון לפי ריבית של 4% לשנה. אם הריבית חסרת הסיכון נמוכה יותר מרמה זו בחישוב שנתי, גם אם באופן זמני, התחייבויות הקרן לעמיתים גדלות בשיעור חד יותר מאשר נכסי הקרן - וכך עשוי להיווצר גירעון. עד כה האוצר מצא פתרון לסוגיה זו רק בקרנות הוותיקות שבהסדר. סוגיה זו משמעותית במיוחד בשנים האחרונות לאור הריביות האפסיות בארץ ובעולם.
כבר ב-2008 נתן האוצר כרית ביטחון לשינויים זמניים בריבית לטווח ארוך לקרנות הוותיקות שבהסדר בהיקף של כ-11 מיליארד שקל דאז, צמודים למדד (כ-16 מיליארד שקל בערכים של היום) כדי לכסות על שינויים בווקטור הריביות. לאחר מכן הוסף עוד סכום של כ-0.3 מיליארד שקל לכרית, בלחץ חיים כץ, כיום שר העבודה והרווחה. הקרנות הוותיקות כבר פועלות זה שנים על סמך ההבטחות מהאוצר.
החקיקה הנוכחית.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס               
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים