04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    שינוי כיוון במגמת הריבית בארה"ב –
הורדת ריבית ראשונה מזה 10 שנים
    אתר מגדל

חודש יולי הרגיש, בגדול, כמו פרק מעבר בין דרמה אחת לדרמה פוטנציאלית אחרת. לאחר הירידות החזקות במאי והתיקון המרשים ביוני, השוק התנהל בתנודתיות נמוכה מאוד, כאשר כולם מחכים לרגע המכריע ביום האחרון של החודש: הודעת הריבית של ה-FED.
עד ההודעה השוק המשיך לעלות, אך התחושה היתה שהכל קורה מכוח אינרציה של חוסר אלטרנטיבות – ונהיה קיצוני יותר ויותר. היקף האג"חים שנסחרים בתשואות שליליות בעולם ממשיך לעלות בקו מגמה רציף. התשואות בגרמניה ל-10 שנים ירדו במהלך החודש מתחת ל-(0.4%-), ובשוויץ אפילו מי שירחיק לכת לאג"ח ל-45 שנים וימתין בסבלנות (רבה מאוד), ימצא את עצמו בפדיון עם סכום נמוך יותר מזה שהשקיע.
כל הטוב הזה מונע, כמובן, על ידי מדיניות אגרסיבית מאוד של הבנקים המרכזיים. עוד לפני ה-FED שינה ה-ECB את טון ההודעה, שנתנה רמז עבה מאוד לכך שפעולות מרחיבות נוספות צפויות בקרוב. כאילו שריבית שלילית של 0.4%- ורכישות שדחפו כבר את מרבית תשואות האג"חים בגוש מתחת לאפס אינן מספקות את המשקיעים.
ה-FED הוריד את הריבית ואף נתן סוכריה נוספת – בדמות הפסקה מוקדמת מהצפוי של צמצום המאזן – אך נקט בטון ניצי לגבי המשך תהליך עקבי של הורדות ריבית נוספות. פאוול ביסס את ההחלטה בעיקר על גורמי אי וודאות חיצוניים, כאשר ההתייחסות לגבי הכלכלה האמריקאית היתה בסה"כ חיובית. בשביל שוק המניות זה היה מספיק בשביל להתממש, אולם בהינתן רמות השיא לא היה מדובר בדרמה. גם בשוק האג"ח לא התחוללה שום דרמה, והתשואות סגרו קרוב לרמות הפתיחה.
על אף הטון הניצי יחסית של ה-FED, יש לזכור שהורדת הריבית הנוכחית היתה תולדה של השוק שהוביל את הבנק המרכזי למהלך: עד שהשוק לא תימחר הורדה ביולי ושלוש הורדות ריבית עד סוף השנה, הבנק המרכזי אפילו לא רמז על צעד בכיוון זה. אי לכך, יש להניח שבמידה והשוק ימשיך לתמחר בהסתברות גבוהה הורדות ריבית נוספות אז ה-FED יאלץ ליישר קו, גם אם נתוני הכלכלה לא ממש מצדיקים זאת.
אז נכון, יש לא מעט סימני אזהרה לכלכלה העולמית שמצדיקים מדיניות מוניטארית מרחיבה. מגזר התעשייה באירופה, בדגש על גרמניה, שהינה הכלכלה הגדולה והחשובה ביותר בגוש, ממשיך להידרדר; קרן המטבע העולמית ממשיכה להנמיך את תחזית הצמיחה הגלובאלית לרמה הנמוכה ביותר מזה ...
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר חברת מגדל              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים