04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    אילו זכויות אתם מאבדים כעצמאים?
    דמי אבטלה, תשלום על ימי חופש וזכאות לימי מחלה: אם המושגים האלה מובנים מאליו מבחינתכם, כנראה שאתם לא עצמאים. הביטוח הלאומי הודיע על הקמת צוות שיבחן את זכויות העצמאים בישראל, אבל הדרך לפתרונות ראויים עוד ארוכה. בחרתם להיות הבוס של עצמכם? אילו זכויות תאבדו ומהן החובות שלכם? בדקנו

בילי פרנקל, אתר YNET


סוגיית שיפור תנאיהם של העצמאים בישראל עלתה לאחרונה שוב לסדר היום הודות למחאת השולמנים , כשבשטח כבר רואים את השפעתה עם הודעתו של מנכ"ל הביטוח הלאומי על הקמת צוות לבדיקת זכויות העצמאים והפרילנסרים בביטוח הלאומי . המלצותיו של צוות זה עדיין צריכות לקבל את הסכמת המערכת הפוליטית ומשרד האוצר, אבל בכל מקרה מדובר בהישג משמעותי.
לפי נתוני הלמ"ס, בישראל קיימים כחצי מיליון עצמאים ופרילאנסרים, שמהווים כ-12% מכלל העובדים במשק, 69% גברים ו-31% נשים. לפי נתוני לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), 280 אלף מהם הם עצמאים שלא מעסיקים עובדים, והשאר הם עסקים קטנים של עד ארבעה עובדים.
בין קבוצה זו לבין השכירים במשק יש לא מעט פערים, חלקם מעצם תפיסתם כמעסיקים של עצמם. כך למשל, חוקים המקנים זכויות לשכירים, שאינם חלים על העצמאים כמו תשלום מהמעסיק על ימי חופשה ומחלה, פיצויי פיטורין, שעות נוספות, ביטוח פנסיוני, חגים ועוד.
בצד זאת, כפי שקובלים לא אחת, יש גם פערים בזכויות הסוציאליות המתבטאות בקבלת תגמולים מהביטוח הלאומי, כמו הזכאות לדמי אבטלה ולביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ופירוק תאגיד, וכן פערים באופן חישוב הזכאויות לתגמולים דוגמת ימי מחלה, שמירת הריון ופגיעה בעבודה.
בסיוע רו"ח יורם שיפר ממשרד זיו שיפר ושות', רואי חשבון; עו"ד שרון הורנשטיין, מאתר כל זכות; גיתית שלומי, יועצת משפטית, מ"מ נשיא לשכת יועצי המס בישראל ויו"ר ועדת ביטוח לאומי בלה"ב, וכן הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, בחנו את זכויותיהם של עצמאים בישראל ומה ההבדלים המרכזים בינם לבין ציבור השכירים....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים