04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מתוודעים לרמת הסיכון: מדד שארפ - נעים להכיר!
    רועי פולניצר, אתר פאנדר

הכלל הבסיסי בתורת ההשקעות הוא כי קיים יחס ישר בין הסיכון לתשואה. לאמור– ככל  שהסיכון בהשקעה מסוימת גבוה יותר כך נצפה גם לתשואה גבוהה יותר. "מדד שארפ" משקלל את יחס התשואה לסיכון עבור אפיק השקעה נתון ובכך מאפשר למעשה לבחון את יעילות ניהול תיק ההשקעות, התשואה ביחס לסיכון ובעיקר ולהשוות בין אפיקי השקעה שונים. כלומר, מדד שארפ הוא מדד יעילות אובייקטיבי והשוואתי של ניהול תיק ההשקעות. מחד גיסא, ככל שמדד שארפ גבוה יותר כך התשואה ביחס לסיכון גבוהה יותר ומאידך גיסא בהשוואה בין שני תיקי השקעות שנותנים אותה תשואה התיק בעל מדד שארפ הגבוה יותר הוא התיק הטוב יותר.
עוד מקדמת דנא, עולם ההשקעות עמד על היחס שבין תשואה לסיכון, הכלל הברור והמיידי הוא כי קיים יחס ישר בין הסיכון לתשואה. לאמור– ככל  שהסיכון בהשקעה מסוימת גבוה יותר כך נצפה גם לתשואה גבוהה יותר, באופן ממוצע ולאורך זמן. השאלה המתבקשת היא כיצד ניתן לשקלל הלכה למעשה את כדאיות ההשקעה תוך התייחסות לתשואה ולסיכון גם יחד.
בניסיון לענות לשאלה זו פיתח הכלכלן וחתן פרס נובל פרופ' וויליאם שארפ מדד המשקלל ערכים של תשואה וסיכון. מדד זה ידוע כיום בשמו "מדד שארפ" והוא מתפרסם בצמוד לאפיקי השקעה שונים כמו למשל קרנות נאמנות, קרנות פנסיה, קופות גמל, פוליסות ביטוח חיים הכוללת מרכיב חיסכון וקרנות השתלמות.
לשם פיתוח המדד, 'יצא' שארפ ממדד הנקרא מקדם ההשתנות (CV- Coefficient of Variation) אשר מחושב כיחס שבין סטיית התקן של תשואות הנכס לבין תוחלת התשואה
של הנכס. שארפ החליט בשלב הראשון להחליף את המונה במכנה, משמע, להעלות את התוחלת למונה ולהוריד את סטיית התקן למכנה. בכך יצר שארפ יחס העונה להשיב על השאלה "מהו הפיצוי במונחי תשואה, שאותו ידרוש משקיע רציונאלי, עבור כל יחידת סיכון של התיק במונחי סטיית תקן?"
בשלב השני החליט שארפ להחליף את תוחלת התשואה של התיק בתשואה העודפת שלו, יען, עודף התשואה הממוצעת בפועל של התיק הנמדד (למשל, התשואה הממוצעת השנתית ב- 5 השנים האחרונות) מול שיעור התשואה הנומינלית חסרת הסיכון.....

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר פאנדר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים