04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    חברות הביטוח שוקלות הגשת בג"ץ נגד איסור שימור לקוחות
    טיוטת תקנות חדשה מונעת מהחברות לשמר לקוחות העוברים לגוף פנסיה מתחרה. בכך היא פוגעת בתוכנית של קרנות הפנסיה הגדולות, שבבעלות חברות הביטוח, לסכל את רפורמת קרנות פנסיית ברירת המחדל של משרד האוצר

רחלי בינדמן, כלכליסט   


ל"כלכליסט" נודע כי חברות הביטוח בוחנות בימים אלה אפשרות להגשת בג"ץ נגד תקנות שמוגדרות בשלב זה כטיוטה, המחסלות את יכולת שימור הלקוחות שלהן בקרנות הפנסיה. התקנות מקצרות את משך התקופה שבה יש להעביר כספים של לקוח שמבקש לעבור מקרן פנסיה אחת לאחרת מעשרה ימים לחמישה ימים, ומונעות מהגוף הנעזב לנסות ולשמר את העמית.
לכאורה, התקנות נועדו לעודד את גופי הפנסיה להציע דמי ניהול ותנאים תחרותיים ללקוח בכל שלב, ולא להמתין ללקוח שיממש איומי עזיבה. אלא שמאחורי הקלעים, התקנות נועדו לסכל את תוכניות חברות הביטוח להתמודד מול האיום הגדול ביותר על פעילות הפנסיה שלהן — קרנות פנסיית ברירת המחדל. מנובמבר הקרוב יוכלו חוסכים להצטרף לשתי קרנות פנסיה שבחר משרד האוצר במכרז, האחת של הלמן־אלדובי והשנייה של מיטב דש. השתיים יציעו לכל חוסך שיצטרף בשנתיים הקרובות, תוך התחייבות לעשר שנים, דמי ניהול נמוכים במיוחד: 0.1% מהצבירה ו־1.3% מההפקדות החודשיות – בערך שישית מדמי הניהול המקסימליים הקבועים בחוק ושליש מהממוצע בתעשייה.

כבר ניסו לפגוע ברפורמה

חברות הביטוח כבר ניסו לחסל את קרנות ברירת המחדל, כשהגישו בג"ץ נגד המפקחת בטענה כי הרפורמה בנושא עברה בחוסר סמכות, שלא דרך חקיקה ראשית בכנסת. לטענתן, הרפורמה עלולה לגרום לקריסת קרנות פנסיה נוכח הפחתה תלולה של דמי הניהול. אלא שבג"ץ נתן אור ירוק לרפורמה, אם כי קיצר את תקופת הזכייה של הקרנות משלוש שנים לשנתיים, והמליץ כי עד המכרז הבא לבחירת קרנות חדשות הרפורמה תעבור הליך חקיקה מסודר.
בעקבות התבוסה, מנהלי קרנות הפנסיה של חברות הביטוח הגדולות החלו לגבש תוכניות פעולה. המטרה: לפגוע ברפורמה תוך גיוס סוכני הביטוח והמשווקים הישירים שלהן כדי להניא לקוחות מלהצטרף לקרנות הזוכות. חלק מהקרנות אף הכינו דף מסרים למשווקים, המזהיר מפני הניסיון הלוקה בחסר של הקרנות הזוכות בניהול כספי פנסיה, מפני היעדר הפיזור בהיותן קטנות מדי, ומתשואות לא טובות שהשיגו בשנים האחרונות.
הקרנות כמובן לא מציינות כי.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט               
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים