04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הפטנטים של חברות הביטוח להתנכל לקשישים
    ד"ר אבי ביצור, אתר YNET


הביטוח הסיעודי במקרים רבים - מתנכל לקשישים. ההורים שלנו מגיעים לגיל בו הם נזקקים לסיעוד ולמימוש הכספים ששילמו לביטוח סיעודי במשך שנים רבות ואז הם נתקלים, להפתעתם, בקשיים מוזרים.
חברות הביטוח מצאו "פטנטים" אכזריים להימלט מתשלום. למשל – אם קשיש סיעודי מסוגל לדחוף את פלג גופו העליון ואינו מסוגל לרחוץ את פלג הגוף התחתון, הוא לא יהיה זכאי לקבל תגמול סיעוד.
"הפטנטים" של חברות הביטוח נמשכים. באותו סגנון – אם הקשיש מסוגל ללבוש חולצה אבל לא מכנסיים הוא לא יקבל קצבת סיעוד, אם הקשיש יכול לעבור משכיבה לישיבה אבל לא מישיבה לעמידה שוב מתעוררת בעיה בלקבל כספי סיעוד. לפעולות הללו קוראים "חצי פעולה" בעגת הביטוח ומסתבר שחצאי הפעולה לא מזכים, מבחינת חברות הביטוח, בקבלת כספי הסיעוד.
אשפוז במוסד סיעודי פרטי עולה כיום כ- 15000 שקל לחודש. תוחלת החיים הממוצעת של חולה סיעודי (בהתבסס על נתוני הלמ"ס) היא כחמש שנים. חשבון פשוט יגלה שסכום ההוצאה הכולל יעמוד על 900 אלף שקל לחמש שנים ויצמח אם החולה יאריך ב"ה ימים.
 
חצי פעולה: איזה חצי מזכה בתשלום?

בשנת 2003 הפיקוח על הביטוח התייחס למצב של "חצי פעולה". הפיקוח הבהיר "שמי שאינו מסוגל לבצע בכוחות עצמו חלק מהותי, לפחות 50% מהפעולות, יחשב למי שאינו מבצע כלל את הפעולות".
הפיקוח יצר לכאורה הקלה לקשישים הסיעודיים ואפשר לקבל תשלום למרותהמגבלות התמוהות שיצרו כאמור חברות הביטוח. חברות הביטוח התעשתו במהירות ונתנו פרשנות שונה להנחיות האוצר.
מרבית המקרים החלקיים של חצי פעולה פורשו על ידם ככאלה שבעצם מסוגלים ומבצעים את הפעולה. כך נוצר האבסורד לפיו אמא שלכם שהייתה מסוגלת ללבוש חולצה אבל לא הייתה יכולה ללבוש תחתונים איבדה את זכותה לקבל טיפול סיעודי. במקרים רבים, כשאין סיוע מהמדינה ולחולים הסיעודיים אין כסף פנוי, הם פשוט לא קיבלו טיפול ונאלצו לסמוך על בני משפחה, ידידים או שכנים בהלבשה ורחיצה.
לא נאריך בביקורת על סעיף "השליטה בסוגרים" שהוא קריטריון מרכזי בקביעת הסיוע הנדרש. יש שקוראים לבדיקה ......
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET               

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים