04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    יש לכם קרן פנסיה? מ־2008 גדלה החשיפה למניות פי שניים
    הריבית הנמוכה דחפה את המוסדיים להגדיל את הסיכון בחסכונות ארוכי הטווח שלנו. מבדיקת כלכליסט עולה כי ביטוחי המנהלים אמנם מחזיקים בחשיפה המנייתית הגבוהה ביותר בשיעור של 40%, אך קרנות הפנסיה הן שביצעו את השינוי האגרסיבי ביותר בתמהיל החשיפה למניות. אלטשולר שחם מחזיק בחשיפה הגבוהה ביותר לאג"ח ממשלתיות במח"מ ארוך

רחלי בינדמן, כלכליסט    


מנהלי ההשקעות בגופי הפנסיה שינו את תמהיל תיק ההשקעות של החוסכים באופן דרמטי בשבע השנים האחרונות, וזאת אחרי המשבר העולמי שפרץ ב־2008 והפחתת הריבית שנועדה להניע את שוקי העולם ולהחזיר את הכלכלות לפסי צמיחה.
בדיקת "כלכליסט" מעלה כי מנהלי ההשקעות הגדילו מאוד את רכיב המניות בתיקים ובמקביל הקטינו חשיפה לאג"ח קונצרניות. הקטנת החשיפה לקונצרניות מתרחשת רק מ־2011, כאשר ב־2009–2010 דווקא נרשמת עלייה בהיקף החשיפה להן, אך עיקרה נובע מעלייה בשווי ההחזקות כתוצאה מהתיקון בשווקים לאחר הנפילות של 2008. באשר לאג"ח הממשלתיות בתיקי החוסכים, מנהלי ההשקעות הגדילו את החשיפה להן, אך ב־2015 הם הורידו אותה במקצת. המהלכים של הגדלת החשיפה למניות באופן שיטתי, וגם הפחתת רכיב האג"ח הקונצרניות והגדלת רכיב האג"ח הממשלתיות עד 2015, מתיישבים היטב עם הנתונים המאקרו־כלכליים.

הפאניקה בישראל הפילה את האג"ח הקונצרניות

המשבר הפיננסי הביא לצניחה במחירי האג"ח הקונצרניות, ובישראל הובילה הפאניקה אף לצניחה מוגזמת במחיריהן, ובכלל זה אג"ח של חברות טובות. היה זה רק עניין של זמן עד שהאג"ח האלה ירשמו תיקון, ולמעט חברות שנקלעו להסדרי חוב, מרבית האג"ח חזרו למחירי טרום המשבר. סביב 2011, בצל הריבית הנמוכה שעודדה סיכונים, החל תמחור האג"ח הקונצרניות להיות בעייתי ולא לשקף את הסיכון - קשיי פירעון מצד החברות.
בעוד המשקיעים בקרנות הנאמנות המשיכו לרכוש את האג"ח הללו, מנהלי ההשקעות המתוחכמים בגופי הפנסיה הגבילו את החשיפה להן לעומת אג"ח ממשלתיות. הגדלת החשיפה לאג"ח ממשלתיות היתה בעיקר לאלה במח"מים ארוכים יחסית — ובמיוחד בקרב מנהלי השקעות "אמיצים" — בשל ההנחה שהריבית במשק תישאר נמוכה זמן רב וכי צפויות הפחתות ריבית נוספות שיביאו לרווחי הון בהשקעה זו.
ב־2015 נרשמה תפנית בגישה זו, לאחר שהריבית הגיעה לרמה אפסית וגם האג"ח הממשלתיות הארוכות החלו למצות את פוטנציאל רווחי ההון הגלום בהן. ברבעון השני של השנה החלו מתחזקים האיתותים להעלאת ריבית בארה"ב, וגדל הסיכון בהחזקת אג"ח ממשלתיות במח"מ ארוך, שיכולות ליפול במצב של העלאת ריבית, ולכן המנהלים החלו לקצר מח"מים. אך כיוון שהאג"ח הממשלתיות הקצרות הציעו תשואה אפסית, חלק מהמנהלים העדיפו השנה להקטין את החשיפה להן ולשבת על מזומן, או לחלופין להגדיל את רכיב המניות.
מנהלי ההשקעות היו תמימי דעים במשך שבע השנים הללו כי נכון להגדיל החזקה במניות — אפיק שאין תקרה ליכולתו לעלות, בניגוד לאג"ח. הריבית הנמוכה הפכה את האפיקים הסולידיים לכאלה המציעים תשואה מגוחכת ולא מספקת לחוסכים לפנסיה, באג"ח הקונצרניות עלה סיכון הקושי לפירעון מצד החברות, ובאג"ח הממשלתיות עלה הסיכון להפסדי הון בשל עליית ריבית. כל אלה דחפו את המנהלים להגדיל החזקה במניות.
אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בין המוצרים הפנסיוניים יש הבדלים בחשיפה למניות. בקופות הגמל החשיפה עלתה....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט            

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים