04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    כך ננטשו החוסכים הצעירים לפנסיה
    בלי חשיפה לסיכון של שוק המניות, הצעירים יספגו את הסיכון של תשואה נמוכה לאורך שנים - שמניבה חיסכון קטן מדי לפנסיה

מירב ארלוזורוב, אתר דה מרקר   


קרנות הפנסיה הישראליות מתגאות בכך שבמהלך 2006–2015, התשואה השנתית הממוצעת שהניבו היתה גבוהה מ–6.3%. זאת תשואה נאה, במיוחד בעבור תיקי השקעות שהסיכון בהם נמוך יחסית, כי הרי קרנות הפנסיה בישראל הן שמרניות, ומשקיעות מעט מאוד בנכסים מסוכנים כמו מניות.
עם זאת, יש לזכור כי חלק משמעותי מהתשואה הזאת צריך להיות מיוחס פחות ליכולות ההשקעה של מנהלי קרנות הפנסיה, ויותר למתנה שהעניקה להם המדינה בדמות איגרות חוב המבטיחות תשואה ריאלית של 4.86% בשנה (מדובר כנראה בתשואה נומינלית של קרוב ל–7%). בתחילת העשור מרבית הנכסים של קרנות הפנסיה עוד היו מושקעים באג"ח הנפלאות האלה, שמדינת ישראל מעניקה להן.
התרומה של האג"ח המיועדות לביצועי העבר של קרנות הפנסיה, לפיכך, משמעותית ביותר. זאת ועוד, העשור החולף היה עשור מוצלח להשקעות, בשל תהליך ירידת הריבית והאינפלציה שנמשך בו. גם בלי האג"ח המיועדות, ולמרות המפולת של 2008, שוק המניות עלה באותו עשור בכ–70%, תשואה שנתית של 5.5%. החוסכים בקרנות הפנסיה נהנו אפוא בעשור האחרון, ועוד יותר בעשור שלפניו, שהיה מוצלח פי כמה, ממנוף כפול של תהליך ממושך של ירידת הריבית (ולכן רווחים בהשקעה במניות ובאיגרות החוב), וכן מאחוזים גבוהים של איגרות חוב מיועדות בעלות תשואה גבוהה.

סובלים משוק הון אכזרי
המנוף הכפול הזה עומד עתה בפני שבר.....

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים