04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    לפי שוקי המניות - העולם חוזר לשגרה בעוד מספר
חודשים. האומנם?
    הסגר העולמי מתחיל להיפתח, רבים מאיתנו חוזרים לעבודה, ואולי גם קצת לחנויות, והבורסות - הן שועטות קדימה. מה גורם לריצה שלהן ומה מסמן מהצד השני שוק איגרות החוב? שיחה עם רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב-IBI, על הכלכלה והשווקים – בעולם ובישראל – לצד קורונה

רפי גוזלן, שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות


רפי, כשדיברנו על מצב הכלכלות והשווקים לפני חודש, כולנו היינו עמוק בסגר יחד עם עוד מיליארדי אנשים בעולם, והדברים נראו עגומים למדי. איפה הדברים עומדים היום והאם הגענו אל האור שבמנהרה?
נכון. והיום אנחנו בתהליך של יציאה מהסגר ומשיתוק כלכלי חריף – גם בעולם וגם אצלנו. עכשיו כולם מסתכלים קדימה – האם תהיה שוב עלייה בקצה ההדבקה? אולי גל נוסף של התפרצות? וכמובן גם מסתכלים על התנהגות של צרכנים – באיזה קצב הם חוזרים  לעבודה, לחנויות? האם הצרכנים – אנחנו – זהירים, אולי מקצצים ברכישות שלנו בגלל אי-ודאות ביחס למצב הפיננסי שמחכה לנו מאחורי הפינה? הכול מאוד רגיש ועם אי-ודאות גבוהה.

איך נראים שוקי המניות בימים האחרונים של אפריל 2020?

השווקים מתמחרים תרחיש אופטימי יחסית של התאוששות מהירה וחזרה לשיגרה ב-2021. הם אומרים, כאילו – אוקיי, 2020 גרועה אבל בוא נחליק אותה. חלק מהותי מההתנהגות הזו של השווקים נובע מהפעילות הנמרצת וחסרת התקדים של הבנקים המרכזיים בעולם בהובלת ה”פד” האמריקאי, וגם מתוך אופטימיות שימצאו תרופה וחיסון למחלה. אבל, השוק יהיה מאוד רגיש, קודם כל להתפתחויות בצד הבריאותי. למשל, למצב שחוזרים לפעילות ואז נאלצים לחזור לאחור – מסירים סגר ואז אולי סוגרים מחדש, או מתחילים לראות גל שני של הדבקה.
כדאי גם להיעזר בהתפתחויות במדינות באסיה שנמצאות בשלב מתקדם יותר בהתמודדות. אנחנו רואים את סין עם חזרה הדרגתית לפעילות, בעיקר לעבודה אך לא לצריכה, וסינגפור שפתחה, אבל סגרה מחדש. אז אני מעריך שכדאי להיות ריאליים לגבי הציפיות לחזרה לעסקים כרגיל.
אם מסתכלים על מה שקרה בשווקים במהלך אפריל, אז היה תיקון חזק למעלה, עם עלייה של כ-17% בבורסה בתל אביב (מדד ת”א 35) מאז השפל בסוף מרץ, וזינוק של כמעט 30% בבורסה האמריקאית (מדד S&P 500).

מהן המחשבות שלך על הזינוק הזה?
נראה לי שיש אופטימיות מוגזמת בשווקים....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר IBI               
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים