04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    התיקון לחוק שיציל נשים מעוני
    החוק שוועדת השרים דחתה נועד לתקן מצב אבסורדי, במסגרתו נשים שהתגרשו היו צריכות להתדפק, לעיתים עשרות שנים לאחר הפרידה, על דלתות בן הזוג כדי לקבל את חלקן במסגרת הסכם האיזון הפנסיוני שנערך ביניהם

ארתור שני, כלכליסט


לאחרונה דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה, בפעם השישית, את התיקון לחוק חיסכון פנסיוני של חברות הכנסת מרב מיכאלי וח"כ לשעבר זהבה גלאון המציע להאריך את האפשרות לחלק את החיסכון הפנסיוני בין בני זוג בהליך גירושים.
בפברואר 2015 נכנס לתוקפו החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו או התגרשו. לפי החוק, אדם יוכל להיחשב כשאיר של בן זוגו לשעבר בהסדר פנסיה של צבירת זכויות.
כשבני זוג מתגרשים, הפנסיה וקופות הגמל שנחסכו על ידי אחד מבני הזוג, שייכות לשניהם. ולכן, עם פתיחת הליך גירושים, על בני הזוג לקחת בחשבון זכויות אלו בבואם לחלק הרכוש. אך בעוד ובעבר, בני הזוג היו נתונים זה לחסדו של האחר, בהעברה הדדית של זכויות כספיות אשר נצברו במהלך הנישואים, החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני שינה מצב זה. כיום, בני זוג מתגרשים יכולים לקבל פסק דין לרישום הזכויות אצל הגופים בהם מוחזקות הזכויות של בן הזוג ובבוא הזמן, בעת הפרישה לפנסיה, לקבל ישירות מהגורמים המחזיקים בזכויות את החלק שצברו בזכויות של בני הזוג
החוק נועד לתקן,  – ובצדק – מצב אבסורדי, במסגרתו בני או בנות זוג לשעבר אשר נפרדו או התגרשו (בעיקר בנות זוג), היו צריכים להתדפק, לעיתים עשרות שנים לאחר הפרידה או הגירושים, על דלתות בן הזוג כדי לקבל את חלקם במסגרת האיזון הפנסיוני שנערך ביניהם בעת הגירושים. כמו, נועדה ההצעה לפתור את הבעיה בכך שבן הזוג העמית הוא בעל השליטה בחיסכון הפנסיוני – ולכן יכול לבחור את רמת הסיכון ואת גובה ההשקעות בחיסכון.
לחוק הוצמד גם תיקון, אשר אפשר תקופה של שנה (שהוארכה בשנתיים נוספות), שבמהלכה הוענקה האפשרות גם לזוגות שנפרדו לפני קבלת החוק, להשתמש בפיתרון שנמצא ועוגן בחקיקה, המאפשר לבני הזוג לחלק את החיסכון הפנסיוני לפני ההגעה לגיל פרישה.
החודש הסתיימו שלוש השנים הרלבנטיות, אולם רוב אוכלוסיית הנפרדים והמתגרשים לשעבר עדיין איננה מודעת לאפשרות....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים