04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מעביד לא מפריש פנסיה, מה עושים?
    תופעה מכוערת מצויה במוסדות רבים, כאשר המעבידים לא מפרישים את הכספים על פי חוק והעובד עומד בפני שוקת שבורה

עו"ד משה מובשוביץ, אתר כיכר השבת

כשהמעביד לא מפריש פנסיה

בימים האחרונים פנה אלי שליח מטעם בד"צ באחד מקהילות החרדים בצפון הארץ. שאלתו היתה מה הוראת משפט המדינה בנוגע למעביד לעובדת שלו מזה מספר שנים שלא הפריש עבורה לקרן פנסיה, ממילא לעובדת לא היה ביטוח מפני נכות (שכן זה הינו חלק מובנה מהביטוח הפנסיוני שהחוק מחייב מעביד לערוך לעובד), לימים העובדת חלתה מאד, איבדה את כושר העבודה שלה, והפכה נכה לחלוטין. כעת העובדת ומשפחתה זקוקים מאד לתשלום החודשי שהיו יכולים לקבל אם היה נערך לעובדת ביטוח מפני אובדן כושר עבודה (במילים אחרות, נכות) אלא שכאמור לעיל לא כך קרה.
שאלתו של שלוחם של הדיינים היתה האם במקרה המתואר לעיל, לפי דיני העבודה בישראל, יחייבו בתי המשפט במדינת ישראל (השאלה האם עניין זה, תביעת נזיקין נגד מעסיק, מסור לסמכותו של בית הדין לעבודה או לסמכותו של בית השפט הרגיל היא מורכבת ואינה עניין למאמר זה) מעסיק לשלם את מלוא התשלום החודשי שהיתה יכולה העובדת לקבל מחברת הביטוח, לו היה נערך הביטוח מפני אובדן כושר עבודה.
לשם הבהרת הדברים הרי שפיצוי בגין אובדן כושר עבודה מלא כמו במקרה של אותה עובדת מביא, בד"כ (שכן, הכל תלוי בפוליסה שנערכה לעובד/ת), לקבלת גמלה בסך של 75% משכרה החודשי של העובדת לפני מחלתו.

נראה כי התשובה על כך חיובית, עם הסתייגות מסוימת.
כלומר, נראה שלפי דיני העבודה והנזיקין בישראל מעביד שלא הפריש לעובדים שלו תשלומים לביטוח פנסיוני בניגוד להוראות החקיקה המחייבות אותו לעשות כן, יהיה חשוף לא רק לתביעה לקבלת כל התשלומים שלא שולמו עד לסוף תקופת העסקתו של העובד/ת אצלו, אלא יהיה חשוף למשל גם לתביעה עקב אובדן כושר עבודה של עובד שעבד אצלו ולא נערך עבורו הביטוח מפני אובדן כושר עבודה כחלק מחובת עריכת ביטוח פנסיוני לעובד.
זאת, שכן סעיף 63(א) לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] קובע כי מי שהפר 'חובה חקוקה', כלומר מי שלא מילא אחר הוראת חוק, אשר תכליתה לסייע ל.....
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר               

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים