04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

הריבית האפסית, תיק ההשקעות והפנסיה שלכם
גיא רולניק, אתר דה מרקר 

 
 
חגיגה גדולה. בימים הקרובים תקבלו בדואר את הדיווח ל-2013 מקרן הפנסיה, ביטוח המנהלים, קרן ההשתלמות או קופת הגמל שלכם.
לאחר ארבע שנים של בלבולי מוח בלתי נגמרים בעיתונות, בכנסת ובבית הקפה הקרוב לביתכם על התספורות ועל הטייקונים ששודדים לכם את הפנסיה, תופתעו לגלות כי ב–2013 נרשמה תשואה ריאלית של 8%–12% בתיק ההשקעות הפנסיוני שלכם. כיצד מתיישבת תשואה שנתית דו־ספרתית עם השיח הציבורי על תספורות, דמי ניהול, משכורות עתק ועסקות בעלי עניין?
מי שלא שרוי ומצוי בשוק ההון כלל לא מבין את השאלה. תשואה דו־ספרתית בשוק ההון נראית לו טבעית ונורמלית. מי שכן מצוי ושרוי בשוק ההון מבין שזאת תשואה גבוהה וחריגה, אבל שאין בה סתירה למחלות הידועות של שוק ההון שהזכרנו למעלה.
תהליך היציאה של הממשלה משוק ההון ומעבר לפנסיות ולחיסכון המושקעים בשוק החופשי החל לפני 30 שנה, אבל הגיע למסה קריטית ובולטת רק לפני כחמש שנים, בעקבות הרפורמה בקרנות הפנסיה של 2003. במשבר הפיננסי הגדול של 2008 הבינו לראשונה מאות אלפי ישראלים שיש קשר בין הנעשה בשווקים הפיננסיים לבין החסכונות קצרי הטווח וארוכי הטווח שלהם.
השילוב של המשבר הגדול ב–2008 עם התספורות, המחאה החברתית וחדירת הריכוזיות לתשומת הלב הכללית גרמו לציבור להתעניין לראשונה בנעשה בתיק ההשקעות הפנסיוני שלו. אבל רוב הציבור עדיין לא הפנים את הגורם המשפיע ביותר על תיק ההשקעות שלו בשנים האחרונות: הקשר בין הריבית הנמוכה, האפסית לעתים קרובות, לבין הרווחים הגדולים בתיקים הפנסיוניים בעבר וסימן השאלה הגדל לגבי העתיד.
הסיבה העיקרית לרווחים הגדולים בתיקי ההשקעות שלכם ושל מרבית המשקיעים בעולם, בשנה האחרונה בפרט ובשנים האחרונות בכלל, היא המדיניות המוניטרית שמנהלים הבנקים המרכזיים ורוב הממשלות בעולם: החל בארה"ב, עבור באירופה, ועד מדינות כיפן וישראל.
למדיניות הריבית הריאלית האפסית ולהזרמת טריליונים של דולרים לשוקי האג״ח והכספים באמצעות החלפת נכסים אין שום תקדים היסטורי. עד לפני חמש שנים היא נשמעה כמו מדע בדיוני. הסיבה היחידה האמיתית למדיניות הזאת היא....
 
לחץ כאן לקריאת הכתבה באתר דה מרקר

ליצירת קשר לחץ כאן
 

   
 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

 
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים