קצבה מוכרת - הדרך לפטור מלא ממס על קצבת זקנה
אייל סיאני, אתר כלכליסט

 
 
החל מ־2008 הפקדות לקופות גמל ניתנות למשיכה כקצבה. עובדה זו גרמה לדעה רווחת בקרב הציבור שהחיסכון בקופת גמל אינו כדאי משום שניתן יהיה למשוך את הכסף רק כקצבת זקנה ואף לשלם עליו מס היות שקצבת זקנה הנה הכנסה החייבת במס. עם זאת, המדינה החליטה להקל על מקבלי הקצבאות באמצעות הטבות מס.
זכאי הטבות מס אלו הנם מקבלי קצבאות בסכום שעולה על כ־5,000 שקל לגבר וכ־5,800 שקל לאשה (נכון ל־2013), וזאת בגלל נקודות הזיכוי שלהן הם זכאים. הטבות המס למקבלי קצבאות מתחלקות לשני סוגים: "קצבה מזכה" ו"קצבה מוכרת". לפני כשנה וחצי אישרה הכנסת את תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, שהוחל ברובו מינואר 2012, ושעיקרו רפורמה בהטבות המס למקבלי קצבאות ובכללן קצבת זקנה.
חלק מהתיקון כלל שינוי משמעותי בכל הנוגע ל"קצבה מוכרת", שהנה פנסיה המשולמת מקופת גמל לקצבה אשר מקורה בכספים שעליהם כבר שולם מס, או שלא נתקבלו בגינם הטבות מס או שהיו פטורים ממס. עד למועד התיקון הפטור על קצבה מוכרת היה קשור בפטור על "קצבה מזכה", וניתן היה לבחור פטור אחד משניים - קצבה מזכה או קצבה מוכרת, לפי הגבוה ביניהם. בעקבות התיקון אפשר ליהנות משני הפטורים גם יחד.

מהי קצבה מוכרת?

קצבה מוכרת הנה קצבה הנובעת מ"תשלומים פטורים" ששולמו לקופת גמל לקצבה (למעט קרן פנסיה ותיקה/פוליסות ביטוח לפני 1995) החל משנת 2000. "תשלומים פטורים" הנם אחד או יותר מאלה:

 1.הפקדות מעביד שבגינן שילם העובד מס הכנסה - תגמולי מעביד עבור קופת גמל לקצבה העולים על 7.5% X 4 פעמים השכר הממוצע במשק.
2.הפקדות עובד שבגינן לא ניתנו לו הטבות מס - תגמולי עובד עבור קופת גמל לקצבה העולים על 7% משכר העובד ועד השכר הממוצע במשק.
3.כספי פיצויים לאחר התחשבנות מס - כספים שהועברו מחשבון בקופה לא משלמת/קופה אישית לפיצויים לחשבון חדש בקופה לא משלמת.
4.כספי נפטר - שהועברו מחשבון בקופה לא משלמת/קופה אישית לפיצויים/קופת גמל לתגמולים לחשבון חדש על שם היורש/מוטב בקופה לא משלמת.
5.הפקדות עצמאי שבגינן לא ניתנו לו הטבות מס - כל הכספים שהופקדו בקופת גמל לקצבה אשר בגינם אינו זכאי לניכוי או לזיכוי.....
 
לחץ כאן לקריאת הכתבה באתר כלכליסט


ליצירת קשר לחץ כאן, או צלצל 04-8100-333

   
 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

 
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב